Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
Cenmed™ 3 mL VTM in 10 mL Sterile Tubes
10 mL sterile tubes filled with 3 mL VTM (Viral Transport Medium).
Cenmed™ Nerve Biopsy Kit with Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer
Ensure precise specimen preservation during nerve biopsies using this Glutaraldehyde 3% in 0.1 Phosphate Buffer Kit.
ITL BioMedical SCU Wide Cap Sampler
SCU Wide Cap Sampler is a needleless device used to transfer samples from blood culture bottles for subculture and other microbiology tests.
Great Lakes Diagnostics ARX Viral Transport Media
The ARX Liquid Amies Collection and Transport System (ARX) is intended for use in the collection of clinical specimens.
| Color | Clear |
|---|---|
| pH | 7.4 |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Shelf Life | 18 months |
| Closure Color | Red |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
Puritan™ Puritan Fecal Opti-Swab Collection & Transport System
2 ml Cary-Blair Medium Filled Vial w/ One Sterile Elongated HydraFlock™ Swab (25-3506-H)
Cenmed™ Fine Needle Aspiration Kit
The Fine Needle Aspiration Kit provides a customizable solution to optimize your sample preparation.
Apacor ParaClick™ Patient Care (3 x 10/Pk.)
ParaClick™ Patient Care for the detection of Enterobius Vermicularis Ova.
PrimeStore™ MTM Molecular Transport Media
PrimeStore™ MTM is a FDA Cleared Microbial nucleic acid storage and stabilization device. It inactivates microbes (to include SARS-CoV-2), stabilizes RNA/DNA and is on the US FDA list of primary sample collection devices for SARA-CoV-2 molecular testing.
| Quantity | 50 Tubes/Pk. |
|---|---|
| Storage Requirements | Ambient |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
Thermco Products PerformaTherm™ Validated Medical Transport Carrier
Performa-Therm validated medical transport carrier is ISTA 7E Validated. Zipper closure with carry handles and shoulder strap.
| Product Type | Medical Transport Tote |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Puritan™ UniTranz-RT Transport Systems (Media only)
For the collection and preservation of Virus, Chlamydia, Mycoplasma and Ureaplasma
| Product Type | Transport System |
|---|---|
| Packaging | Individually-wrapped |
| Quantity | 300 Cs. |
| Storage Requirements | 2°C to 25°C |
| For Use With (Application) | For the collection and preservation of Virus, Chlamydia, Mycoplasma and Ureaplasma |
| Sterility | Sterile |
Great Lakes Diagnostics ARX Liquid Amie's Collection and Transport System
Liquid Amie's Transport System contains three different swabs in convenient color coded tops.
| Length (Metric) | 101 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Fill Volume | 1 mL |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
| Format | Swab |
| For Use With (Equipment) | WASP or Other Automated Systems |
| Product Type | Liquid Amies Transport System |
| pH | 7.3 |
| Tube Size | 16 x 101 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications/Compliance | FDA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Media Type | Liquid Amies |
| Handle Material | PP |
Diasorin™ LIAISON NES™ Swab Tube for Sample Collection, Pack of 100
LIAISON NES™ Swab Tube BP 60 mm consists of 100 swabs in tubes for patient sample collection, and can be used for anterior nasal sample collection.
Pro-Lab Diagnostics™ Microbank™ Bacterial and Fungal Preservation System
Designed to simplify the storage and retrieval of bacterial and fungal cultures. Prolab Diagnostics™ Microbank™ Bacterial and Fungal Preservation System is a ready-to-use system.
| Product Type | Cryogenic Storage Vial |
|---|---|
| Quantity | 80 Pk. |
| Storage Requirements | -70°C |
| For Use With (Application) | Designed to simplify the storage and retrieval of bacterial and fungal cultures |
Starplexbrand™ Pinworm Paddle with Transport Vial, for Enterobius
Pinworm Paddle with Transport Vial